El manteniment a l’escola i la nostra persona clau

Des de fa un temps segurament us heu adonat de totes les tasques de manteniment i millora que s’estan portant a terme a la nostra Escola. Aquesta gestió del manteniment, a més de moltes altres tasques diàries, es fa des de consergeria. Per aquest motiu, més enllà de explicar-vos les moltíssimes accions executades durant els darrers cursos volem que aquest escrit sigui un escrit d’agraïment a la conserge de la nostra escola l’Elena Peiró. El seu bon fer, persistència i constància han estat clau per totes i cadascuna de les millores que s’han dut a terme. El seu caràcter obert i amable ens ho ha facilitat moltíssim. I finalment, la seva mirada atenta i orientada a millorar el benestar dels nostres fills/es ens ha permès posar el focus en aspectes que potser d’una altra manera haguessin passat desapercebuts. Gràcies doncs Elena per tantes coses bones que aportes a l’escola i als nostres fills/es. T’ho agraïm de tot cor!

També agrair a l’Ajuntament de Rubí, i de forma particular als seus tècnics i tècniques, per la implicació i treball en totes aquestes accions de manteniment.

Entrant en matèria, us informen que durant aquests mesos d’estiu es durà a terme l’arranjament de les pistes del pati de primària: anivellament de les pistes cimentades i retirada d’envans divisoris, afegiment de sauló a la pista de sorra i millora de l’actual i insuficient sistema de drenatge d’aquesta zona. També es pintarà tot l’interior de l’edifici principal (parets, sostres, portes…) portes del menjador, del vestíbul, del lavabos i classes que es troben en aquesta zona. Actualment també s’estan pintant les reixes de les finestres d’aquesta mateixa zona.

Durant aquests darrers tres cursos s’han realitzat diferents actuacions per tal de garantir el manteniment de l’escola i volem compartir-les amb vosaltres. Les més rellevants han estat:

 • Substitució i arranjament de persianes i finestres
 • Substitució del parquet d’I3
 • Instal·lació de sensors de presència per tal de garantir l’estalvi energètic elèctric
 • Reparació de la coberta del gimnàs
 • Creació de porta en la zona del bosquet per facilitar l’accés
 • Talada de diferents pins
 • Pintura de diferents espais: menjador i vestíbul, logopèdia, passadís, lavabo I3, portes metàl·liques exteriors, sostre gimnàs…
 • Canvi de quadre elèctric vestíbul del menjador i instal·lació de pladur per evitar humitats
 • Arranjament d’una fuita d’aigua en l’escomesa principal
 • Retirada de piques a la sala d’informàtica i enrajolat del sobre
 • Instal·lació de proteccions metàl·liques
 • Construcció de les escales de sortida d’emergència del menjador
 • Instal·lació de passamans (baranes) per facilitar l’autonomia dels més petits: pati infantil, lavabo I5 i 1r
 • Baixada d’alçada de pica de 1r
 • Substitució de pantalles de fluorescents per passar-les a led
 • Substitució de l’escalfador d’aigua d’I3
 • Revestiment amb camisa aïllant (coquilla) de tots els tubs de la caldera principal
 • Anul·lació de l’antiga calefacció radiant en desús des de fa molt anys que provocava a més humitats al menjador
 • Retirada dels nius amb risc de caiguda

A més a més, i no menys important, s’ha realitzat el manteniment i neteja de cobertes, manteniment de la porta automatitzada, arranjament de les porteries, neteja d’embornals, manteniment elèctric (substitució de fluorescents, llums d’emergència, interruptors, avaries, caldera…), manteniments varis de paleta, lampisteria, fusteria i ferrer i control de plagues entre altres.

Actualment hi ha prestacions de serveis (PS) obertes que estan acceptades encara que resten pendents. Algunes d’elles són: canvi de més finestres i persianes, substitució de plafons de DM de l’interior del gimnàs, substitució d’un dels fan-coils (aire calent del gimnàs)…

Gràcies per la feina ben feta Elena!

Photo by Eren Li on Pexels.com

Deixa un comentari

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

Esteu comentant fent servir el compte WordPress.com. Log Out /  Canvia )

Twitter picture

Esteu comentant fent servir el compte Twitter. Log Out /  Canvia )

Facebook photo

Esteu comentant fent servir el compte Facebook. Log Out /  Canvia )

S'està connectant a %s

Bloc a WordPress.com.

Up ↑